Forsen är ett av Sveriges Karriärföretag 2023
Varje år korar Karriärföretagen Sveriges 100 mest attraktiva arbetsgivarna för unga talanger att göra karriär på. I år är Forsen med på listan.
Varje år korar Karriärföretagen Sveriges 100 mest attraktiva arbetsgivarna för unga talanger att göra karriär på. I år är Forsen med på listan.
Jeanette Andersson har anställts som ny kommunikationschef på Forsen. Hon kommer närmast från teknik- och analysföretaget WSP där hon arbetat som marknads- och kommunikationschef på affärsområdet Advisory. Jeanette börjar på Forsen den 23 januari.
Nu öppnar Forsen kontor i Jönköping, och etablerar sig därmed i ytterligare en region. Den 12 december börjar projekt- och byggledare Christian Bergklint, som kommer att ansvara för uppbyggnaden av det nya kontoret.
Nu satsar Forsen stort på norra Sverige och lanserar den nya regionen Mitt & Norr, som sträcker sig från Mälardalen till Kiruna. Regionchef blir Erik Lindholm, som börjar på Forsen den första december.
− Jag vill vara i en affärsdriven organisation och ser verkligen fram emot samarbetet med mina medarbetare. Att vara närvarande och stötta kollegor i både konsult- och projektledarrollen är viktigt, säger Roger Lindqvist, tillträdande affärsenhetschef Forsen, Stockholm.
Forsens huvudägare Broviken Gruppen har adderat ytterligare ett bolag till sin samhällsbyggarportfölj genom förvärv av PQ Projektledning. Tillsammans med Forsen och Projektledarbyrån stärker Forsen Partners därmed sin marknadsnärvaro på ännu flera orter i Sverige.
Forsen satsar på tillväxt och tillsätter ytterligare två gruppchefer inom loppet av två månader – Emelie Setterberg och Jens Bjurenstedt. − I takt med att vi växer måste vi också säkerställa ett fortsatt gott ledarskap, säger Lage Backlund, HR-chef Forsen.
Den 8 september börjar Hanna Sander som affärsenhetschef för Forsens nordligaste marknadsområde med kontor i Kiruna, ”fyrkanten” och Umeå. Hon kommer närmast från Skanska.
– Mina styrkor är min organisations- och problemlösningsförmåga. Jag är mån om andras välbefinnande och värdesätter att bygga goda relationer med alla i linjen. Det är viktigt att trivas på jobbet, säger Karin Altin, tillträdande gruppchef Forsen Uppsala.
− Jag lämnar med varm hand över affärsenhetschefsrollen till Lina Ahlgren som idag är gruppchef. Det innebär att jag kan koncentrera mig på min roll som regionchef fullt ut, säger Ulrika Hyll, regionchef sydväst.
Den 160 år gamla Skeppsholmsbron i Stockholm har under åren skadats av vattenströmmar, och genom landhöjningen har trägrunden kommit i kontakt med syre. Därför genomför Statens fastighetsverk nu en renovering av grundläggningen, där Forsen svarar för byggledningen under hela projektet. Att renovera en 160 år gammal bro, tillika ett statligt byggnadsminne, ställer höga krav på alla som jobbar i pr
– Jag valde Forsen för de är professionella och jag kände starkt förtroende för de blivande kollegorna som jag träffade under rekryteringsprocessen. Det ska vara roligt att gå till jobbet, säger Ulrika Sjöö, ny gruppchef på Forsen.
Tre detaljplaner, 13 byggherrar, nya gator och en fotbollsplan som ska flyttas – när Stadshagen på Kungsholmen förtätas är det ett av Stockholms största byggprojekt. Forsen är samordnande byggledare för anläggningsarbetena vid etapp 1 och svarar även för den gröna projektledningen.
Först tre femvåningshus och nu ytterligare sex tvåplanshus – Rikshem fortsätter att bygga ut på Galgberget i Halmstad. Totalt handlar det om 137 nya bostäder. Samtliga lägenheter hyrs av Fortifikationsverket för att utgöra bostäder till de som utbildar sig inom Försvarsmakten i Halmstad. Och Forsen har fått förtroendet att projektleda båda etapperna.
– Jag valde den här rollen för jag vill ha överblick och kunna påverka. Både för Forsens och branschens bästa, säger Ann Gunnarsson, nytillträdd affärsenhetschef på Forsen.
I Brunnshög strax norr om Lund invigs i april 2022 Lagerkransen med 82 hållbara och klimatsmarta hyresrätter. Hela området kännetecknas av innovation och hållbarhet och Lagerkransen är inget undantag. Projektet leds av Forsen på uppdrag av Lansa, som har köpt fastigheten av Wästbygg.
Jenny kommer närmast från Frank Projektpartner där hon jobbat drygt fem år. – För mig är det här ett steg i rätt riktning. Gruppchefsrollen är ny för mig, och jag ser fram emot att få vara en del av både mina medarbetares och Forsens utveckling, säger Jenny Björs, Forsen.
En helt ny spårväg som förändrar infrastrukturen för hela södra Uppsala. Det blir verklighet när en sträcka på 17 kilometer invigs i slutet av decenniet. Och Forsen har dubbla uppdrag redan i utredningsskedet. – Vi ingår i projektledningen, där vi är beställarstöd vid utredningen av hur sträckningen av spårvägen ska se ut, med fokus på anläggningar och broar. Dessutom leder vi det block som ska
I mars etablerar sig Forsen i Luleå. Christian Sjösten börjar då som projektledare och sätter därmed Forsen på kartan i ”fyrkanten”. – Det känns bra att starta upp ett välmående företag på ny plats. Och det är rätt i tiden med tanke på utvecklingen här, säger Christian Sjösten.
Forsen anställer Liz Lindmark som projektledare i Kiruna och norra Sverige. – Hur tänkte ni nu, var min första tanke när Forsen hörde av sig till mig. Det här är ju en helt ny bransch för mig, säger Liz Lindmark, projektledare för Forsen i Kiruna.